О студијском програму

Штампа

 

Медицински факултет Универзитета у Нишу у школској 2025/26. уписује студенте у прву годину студија
по акредитацији добијеној 24.12.2024. године.

 

ДОКТОРСКЕ АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ СТОМАТОЛОШКЕ НАУКЕ (ДАС СН) организоване су тако да оспособе студента за самосталан и оригиналан научни рад. Циљеви који су постављени, остварују се кроз организовану активну наставу коју чини теоријска настава, студијски истраживачки рад, научну активност и активну израду докторске дисертације.

Студијски програм траје 3 године (6 семестара) и има обим од 180 ЕСПБ (Европски Систем Преноса Бодова). Укупан број ЕСПБ по семестру креће се између 28 и 32, а по академској години 60.

Ангажовање студената у оквиру студијског истраживачког рада састоји се од: лабораторијских и других видова тематски усмереног практичног рада, припреме семинара, стручних дискусија, дискусија о претраженој литератури, усвајању методологија, клиничких и хируршких вештина и техника, припреми усмених и писмених испита, различитих нивоа излагања сопствених резултата и штампања публикација.

Све ове активности вреднују се одговарајућим ЕСПБ бодовима и представљају предуслов приступању коначној јавној одбрани докторске дисертације која је резултат самосталног истраживачког рада.

 

КОНЦЕПТ ДОКТОРСКИХ АКАДЕМСКИХ СТУДИЈА – СТОМАТОЛОШКЕ НАУКЕ

I година I Семестар EСПБ II Семестар ЕСПБ
Општи методолошки предмети 30 Тематски усмерени методолошки предмети 30
II година III Семестар EСПБ IV Семестар ЕСПБ
Изборни предмети 10 Изборни предмети 10
Дискусије, семинари, Journal Club 5    
Истраживачки рад под руководством ментора
(израда докторске тезе)
5 Истраживачки рад под руководством ментора
(израда докторске тезе)
10
Научна активност 1 3 Научна активност 2 7
Припрема и одбрана предлога теме докторске тезе 10    
III година V Семестар EСПБ VI Семестар ЕСПБ
Научна активност 3 10 Предмет докторске дисертације 20
Предмет докторске дисертације 10 Докторска дисертација
(израда и одбрана)
10
Докторска дисертација
(израда и одбрана)
10    

 

У првом семестру похађају се општи методолошки предмети (Методологија научноистраживачког рада, Писање и презентовање научног рада, Биоетика и етика научно-истраживачког рада, Биомедицинска информатика и Биомедицинска статистика, као део целине везане за упознавање са методолошким принципима научног рада). Предмети првог семестра су обавезни и носе 30 ЕСПБ бодова.

У другом семестру похађају се тематски усмерени методолошки предмети који својом садржином имају за циљ да студента оспособе за извођење савремених методолошких лабораторијских поступака и функционалних клиничких поступака. У склопу предмета Методе у молекуларној медицини, који садржи највећи број часова студијског истраживачког рада и највише ЕСПБ бодова, укључене су лабораторијске ротације.

У другом семестру студент стиче 30 ЕСПБ након положених предмета из изборне групе тематски усмерених методолошких предмета, које бира у складу са методологијом истраживања (базичних, клиничких или епидемиолошких), која ће бити примењена у изради докторске дисертације. Појединачни предмети имају бодовну вредност од 10 или 20 ЕСПБ.

У трећем семестру студент активно почиње са израдом своје докторске тезе, јер у току наставе на изборним предметима прецизније дефинише своје поље истраживања, тј. почиње „corе curriculum“ који представља синтезу учења, активног рада у лабораторији на усвајању изабраних методолошких техника и активне континуиране сарадње са ментором на прецизнијем дефинисању теме истраживања дисертације.

Током трећег и четвртог семестра студент остварује:

У петом и шестом семестру студија студент стиче: